video w firmie

5 sposobów na efektywne wykorzystanie
video w firmie (poza marketingiem)

W świecie idealnym cała komunikacja wewnętrzna firmy odbywa się zapewne w formie bezpośredniej  face to face.   Spotkanie człowieka z człowiekiem jak wiadomo daje największą wartość (o ile ów człowiek reprezentujący firmę jest w stanie tę wartość dowieźć 🥴). Takiego spotkania nic nie zastąpi. 

 

Co powiesz na to, by trochę w tym przekonaniu nieco pogmerać ❓

 

Nie zachęcam do tego, by z czynnika ludzkiego i bezpośredniego z nim kontaktu zrezygnować w codzienności życia firmy, ale co jeśli musisz zbudować komunikację wewnętrzną w firmie, w której pracuje 100 czy 500 osób?  I co w przypadku kiedy np. efektywne wprowadzenie na stanowisko nowego pracownika trwa kilka miesięcy i każda optymalizacja w tym zakresie przynosi wyraźne oszczędności? Wtedy być może warto przeprosić się z innymi formami komunikacji wewnętrznej i zbudować jakiś model hybrydowy, z wykorzystaniem formy video właśnie…. 

 

Poniżej przedstawiam 5 sposobów na wykorzystanie video w komunikacji wewnętrznej – być może – Twojej firmy. 

 

1. SZKOLENIA

W samej sprzedaży często mówi się o tym, że ok 6 m-cy to czas, w którym można wstępnie przygotować nowego handlowca do pracy. Poznanie procedur wewnętrznych w firmie, wiedza produktowa, pierwsze spotkania „na paprotkę”, gdzie nowy nabytek jest tylko obserwatorem spotkania handlowego w towarzystwie bardziej doświadczonego kolegi, itd. Jak nic pół roku mija jak z bicza strzelił, a mówimy tylko o wstępnym przygotowaniu do pracy. Po tym czasie pracownik weryfikuje się w boju, co niestety w jakiejś części przypadków  kończy się niepowodzeniem.  W praktyce cały proces weryfikacji nowego handlowca trwać może nawet 1-1,5 roku.  

W tym nakreślonym przeze mnie uproszczonym scenariuszu łatwo zauważyć, iż na każdym etapie tego procesu potrzebujemy ludzi. Każdy z nich przeznacza pewną część swojego czasu na wprowadzenie „nowego”, co również da się bez trudu wycenić. 

 

Nie wiem jak Ty, ale ja widzę tu duże pole do optymalizacji. Nie rezygnuj z tej części szkoleń, którą jest bezpośrednie spotkanie osobiste. Wiemy, że to buduje relacje i potrafi dać bardzo dużo i organizacji i nowemu pracownikowi. Ale przyjrzyj się całemu procesowi i programowi szkoleń w Twojej firmie i odpowiedz sobie na pytania:

 

Świetnie swoją rolę spełnić tu może forma szkoleń video, w połączeniu z którą wiedza przekazana w formie bezpośrednich szkoleń stworzą efektywną hybrydę. Oszczędzisz dużo czasu osób wprowadzających-szkoleniowców, ale również mnóstwo energii na organizację całego procesu. Nowo zatrudniony pracownik dostać może dostęp do wewnętrznej platformy szkoleniowej i przez pierwszy tydzień czy dwa może z kubkiem kawy siedząc w fotelu (domowym, co ostatnio modne #homeoffice) przejść szkolenia wstępne, poznać produkty, przejść onboarding w zakresie firmowych systemów i procedur.  Ty zapewnij mu natomiast w tym czasie dostęp do konsultacji na życzenie i zadbaj o weryfikację opanowywanej przez nowicjusza wiedzy. 

 

 Ile zaoszczędzisz włączając video do swojego cyklu szkoleń..nie wiem… sam/a policz ;). 

 

W tych kalkulacjach nie zapomnij o oszczędnościach wynikających z tego, że skróci się cały okres weryfikacji pracownika. Szybsze szkolenie = szybsze przystąpienie do samodzielnej pracy= szybszy przychód w przypadku powodzenia lub mniejsze koszty w przypadku rezygnacji z kandydata po okresie próbnym.

 

 

2. INSTRUKCJE VIDEO

Badania agencji Wyzowl za 2020 r. przedstawiają ciekawe dane. Mianowicie 43% przepytanych marketerów twierdzi, że video zredukowało liczbę odbieranych telefonów do działu supportu o …43% (❗️❗️❗️). 

 

Po przedstawieniu tych danych można by już nie mówić nic więcej.  Korzyści są oczywiste.  Ale  poza tym co jest optymalizacją kosztową w czystej postaci, dodajmy również do katalogu korzyści z wprowadzenia instrukcji video:

 

3. KONFERENCJE WEWNĘTRZNE

Jeśli uważasz, że najlepszą formą na podsumowanie roku z pracownikami i przedstawienie założeń na kolejny  jest zrobienie firmowego zjazdu rocznego z imprezą, noclegiem i atrakcjami – masz rację !!! Ale czasem jest tak, że takiego spotkania z jakiś względów zorganizować nie można albo najzwyczajniej w świecie nie jest to praktyką danej firmy.  Są też inne wydarzenia, które wymagają poinformowania w ciekawej formie całej firmy a nie mogą czekać na zjazd roczny, jak przedstawienie nowego członka zarządu,  zmiana strategii firmy czy informacje kryzysowe (kto nie miał takiego spotkania online w początkach pandemii..). 

Oczywiście można zrobić telekonferencję z kilkudziesięcioma a nawet setkami pracowników, ale będzie …sztampowo. Ciekawy format nagranego i zmontowanego video, który daje możliwość skomponowania przekazu w najmniejszych detalach, użycia przebitek, wstawek montażowych, podkładu muzycznego itd., nie mówiąc o akcentach humorystycznych dać może przy odrobinie kreatywności znacznie większe możliwości i ciekawszy odbiór. 

4. VIDEO I ANIMACJE JAKO NARZĘDZIE PREZENTACJI

Co tu dużo mówić – slajdy są passe.  Ale to nie jedyny problem z nimi. Są w większości statyczne. Wyobraźmy sobie spotkanie z potencjalnym dystrybutorem Twoich produktów czy innej maści partnerem handlowym. Możesz opowiadać o swoich produktach i ich działaniu, możesz wyświetlić slajdy a możesz w kluczowych momentach tej rozmowy-prezentacji odpalić świetnie sformatowane video.  

 

To szczególnie cenne w przypadku kiedy nie da się danego produktu zabrać na spotkanie (pozdrawiam producentów koparek chwytakowych 😉) lub oferujemy produkt, o którego działaniu opowiada się na tyle trudno, że aż się prosi o przedstawienie go w formie  ruchomego obrazu (np. rozkładane meble z funkcją spania).

 

Animacja wyjaśniająca działanie usługi logistycznej (dla Limur Sp. z o.o.)

Odtwórz wideo

Jest tutaj jeszcze jeden – być może – niedoceniany aspekt. Zapewne zależy Ci na tym, aby Twoi pracownicy opowiadali o Waszym produkcie w określony sposób bez pominięcia najważniejszych aspektów, cech czy korzyści wynikających z użytkowania produktu.  

 

 

Jak wiemy,  kiedy przeszkolisz 50 osób, każda z nich zapamięta – a co za tym idzie – przekaże tę wiedzę dalej …nieco inaczej 🤷‍♂️. Zapewniając odpowiednie materiały prezentacyjne w formie video swojej załodze przynajmniej w tej części masz bezpośredni wpływ na to co i jak zostanie zaprezentowane na spotkaniu. 

5. VIDEO JAKO NARZĘDZIE REKRUTACYJNE

Walka o pracownika trwa. Już nie tylko w tych najbardziej prestiżowych branżach. Ogłoszenia na portalach pracy czy linkedin’ie w formie tradycyjnej opublikować może każdy. Warto tu się wyróżnić.  W tej dziedzinie firmowe video przejmuje rolę informacyjno-autopromocyjną i sprofilowane jest pod zachęcenie do złożenia CV właśnie w Twojej firmie. 

 

Co możesz pokazać w takim filmie w raptem kilkadziesiąt sekund:

 

Warto również pamiętać o video-onboarding’u jak efektywnej formie wprowadzania nowego pracownika w procedury, produkty,  usługi i ogólną rzeczywistość firmy. Przyjazna platforma web’owa, z której nowo zatrudniona osoba może korzystać w dowolnym momencie bez osobistego zaangażowania przedstawicieli wszystkich działów to narzędzie warte rozważenia. 

 

Jeżeli interesujesz się realizacją którejś z wspomnianych form firmowego video, zrób to nami z pasją – zapraszam do kontaktu 🙂. 

 

 

Grzegorz Jaszkiewicz 

KomunikacjaFirmy.PL

 

2021 © iProduktywnie Grzegorz Jaszkiewicz. All rights reserved.

Potrzebujemy kilku podstawowych

danych aby móc się z Tobą skontaktować