Lejek sprzedaży to uporządkowana forma prezentacji działań prowadzących do sprzedaży z uwzględnieniem takich elementów jak marketing internetowy, znajomość reguł zachowań klientów oraz budowanie relacji i zaufania między marką a potencjalnymi klientami.
Samo określenie lejka sprzedażowego brzmi nieco szumnie, ale jak się jemu przyjrzeć i odnieść do naszych zachowań zakupowych w internecie, okazuje się nadwyraz oczywisty i intuicyjny. Już sama nazwa „lejek” nieco nam podpowiada. Musisz do niego wkładać (wlewać🤔)dużo, aby finalnie z niego coś wyleciało. Stożkowy kształt lejka natomiast sugeruje, że na początku jest czegoś więcej (szeroka część) a zmierzając ku jego dołowi czegoś jest mniej (wąska część).
Jeżeli – zachowując tą symbolikę – to co finalnie z lejka wylatuje to SPRZEDAŻ (decyzja zakupowa klienta), to co zatem dzieje się w górnej części lejka i zmierza ku dołowi. Mowa tu o procesie pozyskiwania klientów ze świadomością poszczególnych etapów tej – nazwijmy to – relacji: ZAZNAJOM—> WZBUDŹ SYMPATIĘ —>ZDOBĄDŹ ZAUFANIE—>ZAOFERUJ—> SPRZEDAJ
W największym skrócie można to sprowadzić do takich działań:
– daj się znaleźć twoim przyszłym klientom
– umieść ich w swoim „lejku sprzedaży” – zwykle poprzez zapis do listy mailingowej kusząc pobraniem tzw.lead magnet jak poradnik, eBook, etc, ale też poprzez gromadzenie subskrybentów na swoim kanale YouTube lub fanpage’u na Facebook’u
– podgrzewaj swój lejek (stale dostarczając wartościowy content)
– daj coś gratis swoim odbiorcom (albo zaoferuj tańszy produkt)
– zaoferuj produkt właściwy i sprzedaj
Przyglądając się wyżej wymienionym poziomom/etapom lejka sprzedażowego odrazu możemy zauważyć, że przynajmniej dwa z nich jednoznacznie kojarzą się z działaniami content marketingowymi, w tym video. Mowa o etapie wzbudzania sympatii do firmy i zdobywaniu do niej zaufania. To jest to słynne – wymienione wyżej – ”podgrzewanie”.
Video świetnie się do tego nadaje, ponieważ od czasu pozyskania takiego obserwującego czy subskrybenta rozpoczyna się nierówna walka o utrzymanie tej relacji, a sprowadza się ona do walki o uwagę tychże obserwujących. Jak wiemy w dzisiejszych czasach łatwiej „namówić” kogoś do obejrzenia video niż do przeczytania tekstu, szczególnie kiedy mówimy o dłuższych formach.
Możliwości jest mnóstwo. Ogranicza cię tylko wyobraźnia. Możesz swoimi treściami dawać wiedzę, ciekawostki, możesz rozbawiać i edukować, informować i szkolić.. Zastanawiając się jednak nad tematami publikowanych filmów, cokolwiek by to nie było, stosuj jeden najważniejszy filtr decyzyjny wybierając treści i sprawdź:
CZY PUBLIKOWANE TREŚCI DADZĄ ODBIORCY WARTOŚĆ
Zobacz przykład firmowego filmu eksperckiego w naszej realizacji:
Dając wartość budujesz relację i zdobywasz zaufanie. Pokazujesz się jako ekspert, dajesz się poznać bliżej. To ważne, bo cały czas jest tak, że „ludzie kupują od ludzi”.
Grzegorz Jaszkiewicz
KomunikacjaFirmy.PL
2021 © iProduktywnie Grzegorz Jaszkiewicz. All rights reserved.
Potrzebujemy kilku podstawowych
danych aby móc się z Tobą skontaktować